2012. november 22.

Idősek Művészeti Fesztiválja - 2012. november 22.



A harmadik kerületben évente visszatérő színfolt az Idősek Művészeti Fesztiválja.

Ez évben november 14-én és 15-én Békásmegyeren, a Csobánka téri Közösségi Házban került megrendezésre az elődöntő, majd 22-én a Óbudai Kulturális Központ (San Marco utcai) színháztermében a gálaműsor. A háromnapos rendezvényen a nézőtér teljesen megtelt, a gálán a vendégek soraiban találtuk a Polgármester urat, valamint az önkormányzati testület szociális bizottságának képviselőjét és több kerületi intézmény vezetőjét is.

Mindhárom napon az Óbudai Szociális Szolgáltató Intézmény vezetője köszöntötte a megjelenteket. A gálát pedig a Polgármester úr nyitotta meg, és kedves szavakkal méltatta az esemény jelentőségét.

A fesztivál célja, hogy lehetőséget biztosítson a kerületben lakó idős emberek színpadi megjelenésére. Elsősorban a nyugdíjasklubok tagjai mutatták be műsorszámaikat, de minden - a kerületben lakó - nyugdíjas számára nyitott volt a rendezvény.

A fesztiválra benevezett és a válogatókon bemutatott 55 produkcióból a zsűri 30-at talált alkalmasnak a gálán való megjelenésre. A temperamentumos, kidolgozott mozgáskultúrával összeállított tánckompozícióktól a vers- és prózaelőadásokon, énekszámokon keresztül, a különböző témájú színpadi jelenetekig mindent láthattunk, még egy női börtön hangulatába is belecsöppentünk. Az ismert (és kevésbé ismert) szerzők művei mellett több előadó a saját, e célra írt szerzeményével jelent meg, a táncjelenetekben pedig saját koreográfiákkal léptek fel.
Évről-évre bizonyítja ez a korosztály, hogy „nem csak a húszéveseké a világ”. Egyes szereplők a biológia törvényeit meghazudtoló vitalitást jelenítettek meg. A fellépőkön látszott, hogy szeretnek szórakozni, szeretik amit csinálnak.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, most is meg kell említeni, hogy kiütközött a fesztiválon a férfiak hiánya. Több tánccsoporton, kóruson lehetett érezni, hogy a női többségen változtatni kellene. 

Kiemelt figyelemmel kísértem a Víziorgona Idősek Klubja szereplését. A válogatókon bemutatott öt számból három jutott be a gálára.
Elsőnek a „Baj van a részeg tengerésszel” című szám dallamára-szövegére bemutatott táncot láthattuk. A szereplők mutatós – saját maguk által készített - matróz-ruhában léptek fel.  A tánc koreográfiáját, a lépéskombinációkat is saját maguk tervezték. Szépen, és látványosan idézték fel a matróz-életet. Nagy tapsot kaptak.
Színjátszó körünk is kitett magáért. Az előadás alapjául szolgáló pletykás asszonyokat már sokszor-sokan kifigurázták, de úgy látszik ez a téma kimeríthetetlen, a mi csapatunk is ezt választotta. Nagyon jól játszottak, az, hogy a végén nótázásba kezdtek, csak fokozta a jó hangulatot.
Szabó Pál klubtagunk egy szép operett részlettel lépett fel. Ő úgy a válogatón, mint a gálán nagy sikerrel szerepelt, erős, kidolgozott hangja mindkét alkalommal elismerést váltott ki a nézőkből.

A színjátszó csoportunknak volt még egy fellépése, egy börtön-jelenet, ahol a renitens elítélt nők nagyon megnehezítették a börtönőr dolgát. A darab eredeti volt, sajnálatos, hogy nem jutottak be a gálára, megérdemelték volna.
Egyik klubtagunk – Szűcs Györgyi – Zágon Istvánnak a gyermeknevelés, azaz a szülő és anya dilemmájával kapcsolatos írását választotta. Nagyon szép előadás volt. A gálára nem jutott be, pedig a nagy átéléssel tolmácsolt prózai műnek ott lett volna a helye.
 
Külön kell megemlíteni a gála befejező számaként fellépő egyik tánccsoportot, akik „Csúcshegyi Bohémek” néven, mint klubhoz nem tartozók léptek fel. Mi azonban rájöttünk, hogy Ők többségében a Víziorgona Idősek Klubjának tagjai. Látványos, szépen koreografált magyar táncot láthattunk tőlük. A gyönyörű ruhában előadott mozgalmas tánc megérdemelten kapott nagy tapsot. Méltó volt a gálaműsor záró számára.

Természetesen a más klubok tagjai, és a klubhoz nem tartozó fellépők között is volt több kiemelkedő produkció. Figyelmet érdemel a Meggyfa utcai klub, nagy létszámot megmozgató, szakértően koreografált táncjelenete. A színvonalas műsoruk nagy közönségsikert aratott.

A háromnapos rendezvény alatt sokat fotóztam, és a felvett digitális képek a honlapokról (itt) és (itt) elérhető albumokban megtekinthetőek, és onnan le is lehet tölteni azokat, továbbá az Internettel nem rendelkezők számára is igyekszem a képeket elérhetővé tenni. Sajnos a gálán készített képek minősége a tavalyihoz hasonlóan, ez évben sem lett megfelelő. Ennek elsődleges oka az, hogy a színpad megvilágítását nem az én gépemhez szabták, és a színpad sötét háttérfüggönye is ellenem dolgozott.

Budapest, 2012. november 22.
 
Molnár Béla